„Aki lehajol a gyekekhez, görbén marad. Aki közéjük telepszik, a szemükbe nézhet. ” (Kokas Klára)

Németh Márta vagyok, 30 éve tanítok örömmel kisgyerekeket. Nóri lányom óvónő, már édesanya, Balázs fiam építész, egyben honlapom létrehozója, és állandó fotósa. A zene végig kísérte eddigi életemet. A Tanítóképző Főiskolát ének-zene szakkollégiumon végeztem, hét évig tanultam fuvolázni és furulyázni, közben több zenekarban is játszottam. Az Óbudai Népzeneiskolában népi hangszereken is megtanultam: népi furulyán és citerán. A mai napig több furulya tanítványom is van. Mindig új utakat kerestem, sokféle iskolában tanítottam: alternatív iskolában, kórusiskolában, zenei általános iskolában.

magamrol

2011-ben elvégeztem Lénárt András bábművész bábkurzusát is. Dráma- és bábtanárként beépítettem a jeles napok dramatikus játékait és a hangszereimet is az iskolai oktatásba, a gyerekek nagy örömére. 2015-ben arany fokozatot nyert Dióbél Bábcsoportom a Budapesti Bábversenyen.
A Sebesvíz együttes tagjaként alkalmanként jeles napi szokásokat elevenítünk fel, moldvai és középkori zenével, tánccal, mesével. Több évig a Mesemúzeumban léptünk fel rendszeresen.
Kokas Klára hároméves akkreditált kurzusát 2007ben végeztem el. Kokas Klára nemzetközileg elismert zenepedagógus, módszerének lényege a komolyzene ihlette mozgás-tánc-mese-és ábrázolás. Klári néni kisugárzása erőt, hitet, feladatot adott, új ösvényeket világított meg számomra, hogyan segíthessem, szabadíthassam fel kis tanítványaimat a zene és a képzelet szárnyán.
14 éve indítottam el Varázszene foglalkozásaimat Kokas Klára komplex művészeti programja alapján. Ezeken az órákon a gyerekek nemcsak a fülükkel hallják a zenét, hanem egész testükkel érzékelik. A zenére mozognak, történeteiket eltáncolják, majd elmesélik. Végül a zenére festenek, így a színek-formák mentén él tovább a bennük felkeltett zenei élmény. Eközben igazi közösséggé válnak, érzelmi életük gazdagodik. Azóta folyamatosan több, 10-15 fős Varázszene csoportban foglalkozom óvodás és iskolás korú gyerekekkel vegyesen 4-10 éves korig. Tíz éve nyaranta tábort is szervezek, ahol még bábjátékkal és színjátszással is kiegészül a program.
Boldog vagyok, hogy Klári néni csodálatos pedagógiáját átadhatom kis tanítványaimnak, akik évekig lelkesen járnak foglalkozásaimra. Egyre több élménnyel ajándékoznak meg a gyerekek, visznek-repítenek magukkal a képzelet szárnyán.

FŐBB ÁLLOMÁSAIM A ,,VARÁZSZENE ” ÚTJÁN
2007-ben indítottam első Varázszene csoportjaimat
2007-ben megjelent Kokas Klára életművét összefoglaló DVD-n Budapesti Zeneműhelyesként mutatkozhattam be
2008-ban HVG karácsonyi számában képriport jelent meg csoportomról Klári nénit és módszerét bemutató cikk részeként.
2010-ben Pécsen, a „Hétszögletű Kerekasztal – avagy módszertani megújulás és tehetséggondozás’ című országos konferencián bemutattam a Kokas-módszert, és megemlékeztem Kokas Kláráról, aki abban az évben és hónapban költözött el földi hazájából.
2017-ben iskolámban tanítványaim zene ihlette 100 gyönyörű festményéből kiállítást rendeztem.
2019-ben a Hungaria Nostra országos pályázatán tanítványaim különdíjat nyertek ,,Tavaszvárás Vivaldi zenéjére” című alkotásaikkal.

DÍJAIM – melyeket a drámapedagógia, a bábjáték, a zene és a népi hagyományok iránti elkötelezettségemért, hivatástudatomért, gyermekszeretetemért, gazdag módszertani repertoáromért kaptam.
Kós Emlékplakett (2011)
Hegyvidék Ifjúságáért Díj (2016)
Kós-Hűség Díj (2020)

@